Rezultatele României la Campionatul Mondial de Taekwon-do ITF, Dublin, Irlanda

Delegația României alcătuită din 42 sportivi (juniori și seniori), un arbitru (d-l Ciprian Banea) și 7 antrenori de Lot Național (Master Alexandru Mureșan, Marius Ionicescu, Alin Lazurca, Dan Goron, Florin Bîrluț, Mihai Hondru, Cosmin Oprescu), a participat în perioada 09 – 16 octombrie 2017 la Campionatul Mondial de Taekwon-do ITF pentru Juniori şi Seniori desfăşurat în Dublin – Irlanda.

La competiție au participat 61 de țări de pe toate continentele, 1051 sportivi, 90 arbitri și 369 antrenori.

După 5 zile de concurs, pline de curaj, suspans şi determinare, România a obţinut locul 1 pe echipe (din 121 de echipe participante), a devenit vicecampioană mondială în clasamentul general la juniori şi a încheiat Campionatul Mondial pe locul 4 pe națiuni, acumulând 6 medalii de aur (titluri de campioni mondiali), 6 medalii de argint și 4 medalii de bronz .

Mai mult, echipele de juniori masculin, juniori feminin şi seniori masculin au fost declarate cele mai bune din lume.

Clasamentul general pe medalii al primelor 10 țări la Campionatul Mondial de Taekwon-do ITF pentru Juniori și Seniori, Dublin – Irlanda:

  1.  Irlanda (10 aur, 8 argint, 10 bronz),
  2.  Noua Zeelandă (8 aur, 6 argint, 13 bronz)
  3.  Federația Rusă (8 aur, 1 argint, 9 bronz)
  4.  România (6 aur, 6 argint, 4 bronz)
  5.  Polonia (4 aur, 8 argint, 14 bronz)
  6.  Argentina (4 aur, 4 argint, 12 bronz)
  7.  Norvegia (3 aur, 4 argint, 10 bronz)
  8.  Canada (3 aur, 4 argint, 5 bronz)
  9.  Italia (3 aur, 2 argint, 4 bronz)
  10.  Olanda (3 aur, 2 argint, 2 bronz)

Rezultatele oficiale pot fi accesate aici: http://wchamp2017.pztkd.lublin.pl/assets/2017_World/pdfs/classifications/120.Medal%20Classification%20for%20Countries.pdf

Participarea la o astfel de competiţie mondială grandioasă şi rezultatele extraordinare obţinute de sportivii noştri deveniţi campioni şi vicecampioni mondiali la categoriile lor, sunt dovezi clare că Taekwon-do-ul românesc este pe o pantă ascendentă şi ne mândrim şă fim în topul celor mai bune naţiuni din lume la Taekwon-do ITF. Felicitări tuturor pentru efortul depus şi pentru rezultatele excelente!, a declarat Cosmin Oprescu, preşedintele Federaţiei Române de Taekwon-do ITF.

Sportivii juniori și seniori care au contribuit la aceste rezultate sunt:

    SPORTIV DATA NAȘTERII CLUB LOCUL  PROBA INDIV/ECHIPĂ
LOCUL 1 1 HONDRU MIRCEA 06.04.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 1 TEHNICI SPECIALE JUNIORI MASCULIN INDIVIDUAL
2 POPA BEATRIX 03.11.1999 CS STIINTA DRAGONUL BAIA MARE 1 TEHNICI SPECIALE JUNIOARE FEMININ INDIVIDUAL
3 MIHAI ADELINA ALICIA 26.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 1 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIOARE FEMININ ECHIPĂ
NEDELCU ȘTEFANA ELENA 22.12.2000 CS DELTA CLUJ NAPOCA 1 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIOARE FEMININ ECHIPĂ
PAVEL OANA MARIA 11.01.2002 CS PUMA SIBIU 1 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIOARE FEMININ ECHIPĂ
PAVEL ANDREEA FULVIA 23.03.2000 CS PUMA SIBIU 1 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIOARE FEMININ ECHIPĂ
CHISĂLIȚĂ DIANA 18.01.1999 CS DELTA CLUJ NAPOCA 1 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIOARE FEMININ ECHIPĂ
KOVACI ANDRA 09.09.1999 CS CRISTAL HAȚEG 1 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIOARE FEMININ ECHIPĂ
4 DANCU IOAN MARIUS 10.09.1999 CS PUMA SIBIU 1 ECHIPA SPARGERI FORȚĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
MUREȘAN ALEXANDRU GABRIEL 11.03.1999 CS DELTA CLUJ NAPOCA 1 ECHIPA SPARGERI FORȚĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
BUDAI BOGDAN ALEXANDRU 19.04.1999 CS WOLF ORADEA 1 ECHIPA SPARGERI FORȚĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
ELEKES ROBERT 31.03.2000 CS PANTERA NEAGRĂ PETROȘANI 1 ECHIPA SPARGERI FORȚĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
CHIRIAC ANDREI-IONUȚ 28.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 1 ECHIPA SPARGERI FORȚĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
HONDRU MIRCEA 06.04.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 1 ECHIPA SPARGERI FORȚĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
5 MIRON MARCEL 19.06.1979 CS LIGA DE EST VASLUI 1 ECHIPA TEHNICI SPECIALE SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
TOPAI CATALIN ALEXANDRU 02.11.1995 CS TAE-KYON ORADEA 1 ECHIPA TEHNICI SPECIALE SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
GAVRUȚA VLAD ANDREI 01.12.1998 CS TAE-KYON ORADEA 1 ECHIPA TEHNICI SPECIALE SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
FRĂȚIAN ȘTEFAN COSMIN  18.03.1995 CS LIGA DE EST VASLUI 1 ECHIPA TEHNICI SPECIALE SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
PREDA ALEXANDRU-GABRIEL 31.08.1998 CS PANTERA NEAGRĂ PETROȘANI 1 ECHIPA TEHNICI SPECIALE SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
ȚAȚU SABIN 04.01.1992 CS STIINTA DRAGONUL BAIA MARE 1 ECHIPA TEHNICI SPECIALE SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
6 POPA BEATRIX 03.11.1999 CS STIINTA DRAGONUL BAIA MARE 1 ECHIPA TEHNICI SPECIALE JUNIORI FEMININ ECHIPĂ
MIHAI ADELINA ALICIA 26.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 1 ECHIPA TEHNICI SPECIALE JUNIORI FEMININ ECHIPĂ
NEDELCU ȘTEFANA ELENA 22.12.2000 CS DELTA CLUJ NAPOCA 1 ECHIPA TEHNICI SPECIALE JUNIORI FEMININ ECHIPĂ
KOVACI ANDRA 09.09.1999 CS CRISTAL HAȚEG 1 ECHIPA TEHNICI SPECIALE JUNIORI FEMININ ECHIPĂ
LOCUL 2 1 CHIRIAC ANDREI-IONUȚ 28.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 2 TEHNICI SPECIALE JUNIORI MASCULIN INDIVIDUAL
2 DANCU IOAN MARIUS 10.09.1999 CS PUMA SIBIU 2 LUPTA JUNIORI MASCUIN +75 KG INDIVIDUAL
3 MIHAI ADELINA ALICIA 26.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 2 LUPTA JUNIORI FEMININ +65 KG INDIVIDUAL
4 CHISĂLIȚĂ DIANA 18.01.1999 CS DELTA CLUJ NAPOCA 2 TULL INDIVIDUAL JUNIOARE FEMININ 2 DAN INDIVIDUAL
5 HONDRU MIRCEA 06.04.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 2 ECHIPA TEHNICI SPECIALE JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
CHIRIAC ANDREI-IONUȚ 28.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 2 ECHIPA TEHNICI SPECIALE JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
IVASUC IMRE-ALEX  29.03.2002 CS STIINTA DRAGONUL BAIA MARE 2 ECHIPA TEHNICI SPECIALE JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
ELEKES ROBERT 31.03.2000 CS PANTERA NEAGRĂ PETROȘANI 2 ECHIPA TEHNICI SPECIALE JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
CHIRIAC DRAGOȘ-IULIAN 20.07.2001 CS LIGA DE EST VASLUI 2 ECHIPA TEHNICI SPECIALE JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
GERGELY AKOS 15.10.2002 CS WOLF ORADEA 2 ECHIPA TEHNICI SPECIALE JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
6 POPA BEATRIX 03.11.1999 CS STIINTA DRAGONUL BAIA MARE 2 ECHIPA SPARGERI FORTA JUNIOARE FEMININ ECHIPĂ
MIHAI ADELINA ALICIA 26.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 2 ECHIPA SPARGERI FORTA JUNIOARE FEMININ ECHIPĂ
HĂISAN ANA-MARIA 12.08.2000 CS LIGA DE EST VASLUI 2 ECHIPA SPARGERI FORTA JUNIOARE FEMININ ECHIPĂ
LUPAȘCU MIRUNA ȘTEFANIA 20.06.2001 CS LIGA DE EST VASLUI 2 ECHIPA SPARGERI FORTA JUNIOARE FEMININ ECHIPĂ
LOCUL 3 1 FILIP ALEXANDRU 1998-12-16 CS SULSA VASLUI 3 TULL INDIVIDUAL SENIORI MASCULIN 1 DAN INDIVIDUAL
2 ELEKES ROBERT 31.03.2000 CS PANTERA NEAGRĂ PETROȘANI 3 TULL ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
CHIRIAC ANDREI-IONUȚ 28.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 3 TULL ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
HONDRU MIRCEA 06.04.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 3 TULL ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
VACARIU VLAD  05.06.2003 CS PUMA SIBIU 3 TULL ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
CHIRIAC DRAGOȘ-IULIAN 20.07.2001 CS LIGA DE EST VASLUI 3 TULL ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
MUREȘAN ALEXANDRU GABRIEL 11.03.1999 CS DELTA CLUJ NAPOCA 3 TULL ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
3 BĂILĂ IOAN ALEXANDRU 01.05.1994 CS HWARANG SIBIU 3 ECHIPA LUPTĂ SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
TOPAI CATALIN ALEXANDRU 02.11.1995 CS TAE-KYON ORADEA 3 ECHIPA LUPTĂ SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
MANEA GEORGIAN 04.05.1987 CS LIGA DE EST VASLUI 3 ECHIPA LUPTĂ SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
FRĂȚIAN ȘTEFAN COSMIN  18.03.1995 CS LIGA DE EST VASLUI 3 ECHIPA LUPTĂ SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
PREDA ALEXANDRU-GABRIEL 31.08.1998 CS PANTERA NEAGRĂ PETROȘANI 3 ECHIPA LUPTĂ SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
ȚAȚU SABIN 04.01.1992 CS STIINTA DRAGONUL BAIA MARE 3 ECHIPA LUPTĂ SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
4 ZETEA COSMIN ANDREI 14.02.1997 CS STIINTA DRAGONUL BAIA MARE 3 ECHIPA SPARGERI FORTA SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
MANEA GEORGIAN 04.05.1987 CS LIGA DE EST VASLUI 3 ECHIPA SPARGERI FORTA SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
BĂILĂ IOAN ALEXANDRU 01.05.1994 CS HWARANG SIBIU 3 ECHIPA SPARGERI FORTA SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
TOMA ȘTEFAN LIVIU 24.10.1984 CS SULSA VASLUI 3 ECHIPA SPARGERI FORTA SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
FRĂȚIAN ȘTEFAN COSMIN  18.03.1995 CS LIGA DE EST VASLUI 3 ECHIPA SPARGERI FORTA SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
ȚAȚU SABIN 04.01.1992 CS WEST TEAM ORADEA 3 ECHIPA SPARGERI FORTA SENIORI MASCULIN ECHIPĂ
LOCUL 4 1 MIHAI ADELINA ALICIA 26.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 4 TEHNICI SPECIALE JUNIOARE FEMININ INDIVIDUAL
2 TOPAI CATALIN ALEXANDRU 02.11.1995 CS TAE-KYON ORADEA 4 TEHNICI SPECIALE SENIORI MASCULIN INDIVIDUAL
LOCUL 5 1 CHIRIAC ANDREI-IONUȚ 28.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 5 LUPTA JUNIORI MASCUIN -68 KG INDIVIDUAL
2 MIHAI ADELINA ALICIA 26.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 5 SPARGERI FORTA JUNIORI FEMININ INDIVIDUAL
3 CHISĂLIȚĂ DIANA 18.01.1999 CS DELTA CLUJ NAPOCA 5 LUPTA JUNIOARE FEMININ -50 KG INDIVIDUAL
4 PAVEL ANDREEA FULVIA 23.03.2000 CS PUMA SIBIU 5 LUPTA JUNIOARE FEMININ -55 KG INDIVIDUAL
5 KOVACI ANDRA 09.09.1999 CS CRISTAL HAȚEG 5 LUPTA JUNIOARE FEMININ -55 KG INDIVIDUAL
6 ȚAȚU SABIN 04.01.1992 CS WEST TEAM ORADEA 5 LUPTA SENIORI MASCUIN -85 KG INDIVIDUAL
7 POPA CRISTIAN  05.02.1992 CS STIINTA DRAGONUL BAIA MARE 5 LUPTA SENIORI MASCUIN -57 KG INDIVIDUAL
8 GHEȚEU LARISA ANDRA 25.01.1989 CS LIGA DE EST VASLUI 5 ECHIPA TEHNICI SPECIALE SENIOARE FEMININ ECHIPĂ
MUREȘAN OANA MĂDĂDLINA 02.10.1995 CS PUMA SIBIU 5 ECHIPA TEHNICI SPECIALE SENIOARE FEMININ ECHIPĂ
BĂBÎI GABRIELA 08.11.1998 CS LIGA DE EST VASLUI 5 ECHIPA TEHNICI SPECIALE SENIOARE FEMININ ECHIPĂ
GULER ANA CORNELIA 30.04.1989 CS STIINTA ARDEALUL BAIA MARE 5 ECHIPA TEHNICI SPECIALE SENIOARE FEMININ ECHIPĂ
9 CHIRIAC DRAGOȘ-IULIAN 20.07.2001 CS LIGA DE EST VASLUI 5 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
CHIRIAC ANDREI-IONUȚ 28.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 5 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
GERGELY AKOS 15.10.2002 CS WOLF ORADEA 5 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
DANCU IOAN MARIUS 10.09.1999 CS PUMA SIBIU 5 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
MUREȘAN ALEXANDRU GABRIEL 11.03.1999 CS DELTA CLUJ NAPOCA 5 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
BUDAI BOGDAN ALEXANDRU 19.04.1999 CS WOLF ORADEA 5 LUPTĂ ECHIPĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPĂ
10 GHEȚEU LARISA ANDRA 25.01.1989 CS LIGA DE EST VASLUI 5 ECHIPA SPARGERI FORTA SENIOARE FEMININ ECHIPĂ
ȘALARU ANDRADA AMALIA 15.11.1990 CS LIGA DE EST VASLUI 5 ECHIPA SPARGERI FORTA SENIOARE FEMININ ECHIPĂ
BĂBÎI GABRIELA 08.11.1998 CS LIGA DE EST VASLUI 5 ECHIPA SPARGERI FORTA SENIOARE FEMININ ECHIPĂ
GULER ANA CORNELIA 30.04.1989 CS STIINTA ARDEALUL BAIA MARE 5 ECHIPA SPARGERI FORTA SENIOARE FEMININ ECHIPĂ
11 CHIRIAC ANDREI-IONUȚ 28.08.1999 CS LIGA DE EST VASLUI 5 LUPTA TRADITIONALA JUNIORI ECHIPĂ
LUPAȘCU MIRUNA ȘTEFANIA 20.06.2001 CS LIGA DE EST VASLUI 5 LUPTA TRADITIONALA JUNIORI ECHIPĂ

http://wchamp2017.pztkd.lublin.pl/index.php

 

Felicitări tuturor sportivilor!

Print Friendly, PDF & Email

Articole asemănătoare:

Fără răspunsuri la "Rezultatele României la Campionatul Mondial de Taekwon-do ITF, Dublin, Irlanda"


    Dorești să spui ceva?

    Se acceptă puțin HTML